Skip to main content
  • Przychodnia Jedynka

    Szczepionki

Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom realizujemy szczepienia szczepionką Nuvaxovid (firmy Novavax) zaktualizowaną pod aktualnie dominujący podwariant XBB.1.5. Posiadamy obecnie wolne terminy.

Kto może się zaszczepić?
Zaszczepić może się każda osoba, która skończyła 6 miesięcy. Dodatkowo dawki przypominające lub uzupełniające mogą przyjąć:
  • osoby 5+ – pierwszą dawkę przypominającą
  • osoby w wieku od 12 do 60 lat – trzecią dawkę przypominającą osoby 60+ – trzecią dawkę przypominającą, a jeśli ją przyjęły, od 6 grudnia 2023r. mają skierowanie na 4 dawkę przypominającą (można ją przyjąć po 180 dniach od trzeciego szczepienia przypominającego)
  • osoby chore przewlekle – dawkę uzupełniającą (dodatkową) po szczepieniu podstawowym.

Dostępna jest szczepionka Nuvaxovid (firmy Novavax) zmodyfikowana na podwariant koronawirusa XBB.1.5. Może się nią zaszczepić się każda osoba, która skończyła 12 lat.

Można ją przyjąć jako kolejną dawkę w rozpoczętym cyklu szczepień. Osoby do tej pory niezaszczepione otrzymają dwie kolejne dawki w odstępie 3 tygodni.

Jak wygląda szczepienie osób przewlekle chorych?
Osoby chore przewlekle są bardziej narażone na ciężki przebieg COVID-19. Dlatego ważne jest, by zostały zaszczepione. Osoby te otrzymują, poza szczepieniem podstawowym i szczepieniami przypominającymi, także szczepienie dodatkowe po 28 dniach od szczepienia podstawowego.

Do tej kategorii zaliczane są osoby:
  • dializowane z powodu przewlekłej niewydolności nerek z chorobą nowotworową, u których prowadzone jest leczenie chemioterapią lub radioterapią
  • po przeszczepach komórek, tkanek i narządów, u których prowadzi się leczenie immunosupresyjne
  • poddawane przewlekłej wentylacji mechanicznej
  • pacjenci, u których zdiagnozowano chorobę nowotworową, a nie rozpoczęto leczenia
  • pacjenci oczekujący na przeszczep (w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 1 lipca 2005 r. o pobieraniu, przechowywaniu i przeszczepianiu komórek, tkanek i narządów (Dz. U. z 2020 r. poz. 2134).
Przed szczepieniem zachęcamy do konsultacji z lekarzem prowadzącym lub lekarzem POZ. Niektóre osoby mogą nie mieć automatycznie wystawionego e-skierowania. W takiej sytuacji należy poprosić o nie lekarza prowadzącego lub lekarza POZ.

Charakterystyka produktów leczniczych

W poniższych odnośnikach zawarte są materiały informacyjne dotyczące szczepionek stosowanych w zwalczaniu COVID-19.