Skip to main content

Narodowy Program Szczepień przeciw COVID-19 - Informacje - testowa zmiana

 

Od 15 stycznia br. pacjenci w wieku 80 lat lub więcej mogą rejestrować się na szczepienie przeciwko COVID-19. Właściwe dla nich e-skierowanie zostanie wystawione automatycznie.


Dla pacjentów w wieku 70-79 lat właściwe e-skierowanie na szczepienie przeciwko COVID-19 zostanie wystawione automatycznie do 22 stycznia. Dopiero po tym terminie pacjenci w tej grupie wiekowej mogą rejestrować się na szczepienie.

 

Jak zapisać się na szczepienie?

 

Proces rejestracji powszechnych szczepień ma rozpocząć się 15 stycznia. Zgodnie z oficjalnymi informacjami od 15 stycznia ruszy centralny system teleinformatyczny, dzięki któremu będzie można umówić się na szczepienie.

Wizytę będzie można rezerwować:

- za pośrednictwem bezpłatnej infolinii 989,

- poprzez swoje Internetowe Konto Pacjenta (na stronie pacjent.gov.pl),

- w punktach szczepień.

 

SMS z informacją o terminie szczepienia i miejscu

 

Według rządowego programu szczepień proces będzie opierać się na zaproszeniach (dokument e-skierowania) ważnych przez 60 dni od dnia wystawienia.

Zaproszenia mają być generowane automatycznie w systemie, w transzach zgodnych z kolejnością szczepień. Ponadto lekarze będą mogli wystawić pacjentowi indywidualne e-skierowanie (na przykład dla osoby niemającej numeru PESEL lub dla osoby, która nie mogła poddać się szczepieniu w okresie ważności pierwszego e-skierowania).

Umówienie się na szczepienie nie będzie wymagało podania numeru e-skierowania, ponieważ wystarczające będzie podanie swoich danych osobowych. Po dokonaniu rezerwacji wizyty pacjent otrzyma wiadomość SMS z informacją o wybranym miejscu i terminie szczepienia, ponowny SMS będzie przekazywany dzień przed wizytą. Pacjent będzie od razu umawiany na dwie wizyty i także przed drugą dawką szczepionki otrzyma powiadomienie SMS-em.

Nie ma specjalnych zaleceń dotyczących przygotowania do szczepień.